ქრისტიანული კულტურისა და მემკვიდრეობის მხარდაჭერის ფონდის დელეგაციამ, აღმასრულებელი დირექტორის ეგორ სკოპენკოს ხელმძღვანელობით, მონაწილეობა მიიღო დამასკოს Msana პროთეზირებისა და რეაბილიტაციის ცენტრის ოთხი წლისთავისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებაში. ცენტრი ოფიციალურად გაიხსნა 2022 წლის მარტში ფონდის მონაწილეობით.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ანტიოქიის პატრიარქი იოანე X და ანტიოქიის საპატრიარქოს სასულიერო პირები, დეკანოზი იგორ იაკიმჩუკი, მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ევგენი კოზლოვი, რუსეთის ფედერაციის Charge d ' affaires სირიაში, ფონდის დელეგაცია, პოლკოვნიკი ანდრეი ბოდრედინოვი, თავდაცვის ატაშე რუსეთის ფედერაციის საელჩოში სირიის არაბულ რესპუბლიკაში, ასევე სირიის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები..
ღონისძიების მსვლელობისას პატრიარქმა იოანემ ღრმა მადლობა გადაუხადა ფონდს ეგორ სკოპენკოს მიერ წარმოდგენილი ქრისტიანული კულტურისა და მემკვიდრეობის მხარდაჭერისთვის ფასდაუდებელი წვლილისა და დახმარებისათვის ცენტრის საქმიანობის გახსნასა და დაფინანსებაში. განსაკუთრებული მადლიერების ნიშნად, პატრიარქმა იოანემ ეგორ სკოპენკოს ღვთისმშობლის ხატი გადასცა, ხოლო ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, თავის მხრივ, ანტიოქიის პატრიარქს რადონეჟის წმინდა სერგის ხატი გადასცა.
სადღესასწაულო ღონისძიების ბოლოს ფონდის დელეგაცია დამასკოში, ღვთის წინასწარმეტყველის ელიას მართლმადიდებლურ ეკლესიაში მივიდა, სადაც 2025 წლის 22 ივნისს, საკვირაო ღვთისმსახურების დროს, თვითმკვლელმა ტერორისტმა ცეცხლი გაუხსნა მრევლს, რის შემდეგაც მან თავი მოიკლა. იმ დღეს მომხდარი ტერაქტის შედეგად 25 ადამიანი დაიღუპა და 60-ზე მეტი დაშავდა.
ფონდის წარმომადგენლები ტაძარში სარემონტო სამუშაოების მიმდინარეობას გაეცნენ.